Obecnie wybór procesora ogranicza się do produktów dwóch marek - Intel i AMD. Wśród nich znajdziesz różne modele i oznaczenia procesora, które mogą wydawać się zbiorem przypadkowych znaków.

Procesory Intel

Zacznijmy od procesorów Intel. Urządzenia te od wielu lat dominują na rynku, oferując wysoką wydajność we wszystkich zastosowaniach. Intel Core i9 to najnowsza seria procesorów, mianowana od dwóch generacji (8 i 9). Zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, którzy oprócz gier zajmują się również obróbką wideo, emisją na YouTube oraz tworzeniem grafiki 3D. Intel Core i7 - ta seria obejmuje najwydajniejsze procesory konsumenckie (do wyżej wymienionego i9). Najnowszy model, i7-9700K, ma 8 rdzeni i taką samą liczbę wątków. Procesory Intel Core i5 są szczególnie lubiane przez graczy, ponieważ oferują jeden z najlepszych stosunek jakości do ceny. Obecnie najnowszym modelem jest i5-9600K, który ma 6 rdzeni fizycznych i logicznych. Intel Core i3 - procesory przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników.

Numery modeli procesorów

Zgodnie z tym, co wskazuje producent, pierwsza cyfra reprezentuje pokolenie. Cała reszta to SKU, czyli identyfikator do zarządzania tym produktem. Litery w nazwie oznaczają następujące cechy:

K - oznacza odblokowany mnożnik procesora, a co za tym idzie możliwość podkręcenia procesora

X to oddzielna rodzina procesorów dla platform HEDT (High-End Desktop)

T - oznacza, jak twierdzi producent, nacisk na moc. Jednak procesor Intel Core i3-6300T ma niższą wydajność i mniejsze zużycie energii niż Intel Core i3-6300 (bez T)

U - oznacza, że procesor ma bardzo niskie napięcie

Y - oznacza procesor niskiego napięcia

H - oznacza wg producenta bardzo wydajną grafikę (system zintegrowany)

G - w urządzeniach mobilnych oznacza, że zawiera zewnętrzną kartę graficzną

Procesory AMD

AMD Ryzen 7 jest najwyższym w hierarchii procesorów. Obecnie króluje Ryzen 7 2700X, wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków. Sprawdziły się świetnie w takich obszarach, jak przetwarzanie wideo lub renderowanie grafiki, ale będą również doskonałym wyborem do gier i przesyłania strumieniowego. AMD Ryzen 5 jest zdecydowanie bardziej powszechny w komputerach PC dla graczy i półprofesjonalistów. Najbardziej wydajny Ryzen 5 2600X ma 6 rdzeni i 12 wątków. AMD Ryzen 3 to prosta, niedroga konstrukcja zaprojektowana z myślą o komputerach multimedialnych, na których rzadko się gra. Obecnie najbardziej wydajnym modelem jest Ryzen 3 2200G, który ma 4 rdzenie i 4 wątki oraz zintegrowaną grafikę Radeon Vega 8.

AMD Athlon - Obecnie w tej rodzinie (architektura Zen) występuje jeden procesor - Athlon 200GE (2R / 4W), który zawiera zintegrowaną grafikę Radeon Vega 3. Jest to jednak świetny wybór na tani zestaw do gier sportowych.

Numery modeli procesorów

Oznaczenia numeryczne są bardzo podobne do tych używanych przez firmę Intel. Weźmy na przykład procesor AMD Ryzen 7 2700X. AMD Ryzen 7 oznacza rodzinę. Pierwsza cyfra - w tym przypadku 2 - oznacza generację procesora. Reszta - im więcej, tym wyższa wydajność.

X - oznacza zwiększoną wydajność (szybkość zegara) w stosunku do modelu bez tego symbolu

U - używane w odniesieniu do procesorów mobilnych

G - oznacza, że procesor ma zintegrowany rdzeń graficzny

PRO - seria procesorów dla biznesu

GE - energooszczędny procesor ze zintegrowaną grafiką.

Warto przeczytać