Płyta główna to jeden z najważniejszych elementów nowoczesnych komputerów. Nie będzie wpływać na liczbę klatek na sekundę w szybkich grach ani na szybkość kodowania wideo, tak jak robią to karty graficzne lub procesory. Jednak ogólny potencjał całego komputera, funkcjonalność systemu, dodatkowe możliwości przetaktowywania zależą od płyty głównej. Podczas montażu komputera bardzo ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na wybór płyty głównej. Jednak w dzisiejszych warunkach dokonanie właściwego wyboru jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ogromna liczba złączy dla różnych procesorów, masa chipsetów i współczynników kształtu, kompatybilność - wszystkie te czynniki mogą zmylić nawet doświadczonych użytkowników, nie wspominając o tych, którzy montują swój pierwszy komputer. Spróbujmy dowiedzieć się, które płyty główne są odpowiednie dla linii procesorów Intel Core i5.

Procesory Intel Core i5 są w średnim zakresie. Ich poziom wydajności jest również średni. Cała linia Core i5 jest wyposażona w zintegrowany kontroler pamięci. Ponadto szybkie przetaktowanie jest możliwe, jeśli procesor działa z dużym obciążeniem. Większość modeli ma również zintegrowany układ graficzny. Na podstawie popularnych ofert różnych marek rozważymy najlepsze modele przeznaczone dla różnych modeli Intel Core i5.

Asus B85M-G

Ten model dla procesora Intel Core i5 znanej marki Asus wyposażony jest we wszystkie niezbędne funkcje do efektywnego zarządzania wydajnością i zasobami podzespołów sprzętowych Twojego komputera. Ta płyta jest jedną z najlepszych dla procesorów Intel Core i5-4460. Osobliwością tej płyty jest jej kompaktowa forma. Jeśli spojrzysz na specyfikację tego produktu, to jest to całkiem dobry wybór do wdrożenia biurowego lub domowego systemu multimedialnego na procesorach z serii Intel i5. Wszystkie komponenty, na których bazie powstała płyta, są odporne na korozję. Ponadto ta płyta niezawodnie chroni procesor i inne urządzenia przed różnymi przeciążeniami, które czasami występują podczas pracy.

GIGABYTE H310M S2 (wersja 1.0)

Przedstawiciel rodziny Ultra Durable działa w oparciu o chipset H310 Express. Ten model ma format micro-ATX dla procesorów z gniazdami LGA 1151 v2. Zasilany sprawdzonym chipsetem Intel H310. Mieści dwa gniazda pamięci DDR4 o częstotliwości taktowania 2666 MHz. Ta płyta główna jest odpowiednia dla chipów Intel® Core ™ 8 i 9 generacji. Model przyciąga dwukanałowym trybem pracy Non-ECC RAM, obecnością podsystemu audio HD dla 8 kanałów, ekskluzywnym kontrolerem LAN GIGABYTE 8118 Gaming. Ponadto producent zadbał o obecność autorskich narzędzi i aplikacji, takich jak GIGABYTE ™ APP Center.

ASUS PRIME B360M-K

Kolejna przyzwoita płyta główna Intel w segmencie budżetowym, w pełni zoptymalizowana pod kątem procesorów 8. generacji. Odpowiednia do gniazda LGA 1151. Teraz możesz jednym kliknięciem wybrać optymalne ustawienia dla swojego komputera, uruchamiając pięciostronną funkcję optymalizacji firmy ASUS. Dzięki tej opcji model automatycznie przełącza sprzęt w tryb wysokiej wydajności w grach, zwiększa prędkość wentylatorów i jest odporny na opóźnienia w działaniu programów. W razie potrzeby opcja zmniejsza zużycie energii. Kolejnym plusem jest tradycyjny ASUS UEFI BIOS z obsługą myszy. Model posiada 2 sloty na pamięć RAM DDR4. Nie ma zintegrowanej karty graficznej.

ASUS TUF B360M-E GAMING

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, którą płytę główną kupić dla Intela na gniazdo LGA 1151, zwróć uwagę na model B360M-E GAMING. To budżetowe rozwiązanie wyróżnia się dobrą stabilnością i dobrymi parametrami w swoim segmencie. Nadaje się do podstawowych systemów do gier. W przypadku dużej szybkości urządzenie jest automatycznie przełączane w tryb wysokiej wydajności, ustawiane są priorytety połączeń sieciowych. Dodatkowo do zalet płyty należy sterowanie wentylatorem.

Warto przeczytać