Dziś znalezienie zewnętrznej ładowarki do laptopa nie jest takie proste. Nawet powerbanki zaprojektowane specjalnie do ładowania laptopów mogą nie być odpowiednie dla konkretnego modelu. Dlatego poniżej rozważymy, jakie cechy powinny mieć baterie przenośnych laptopów i przeanalizujemy kilka przykładów takich urządzeń.

 Dlaczego laptopa nie można naładować każdym powerbankiem?

Głównym powodem tej niesprawiedliwości jest fakt, że pierwotnie mobilne baterie nie były przeznaczone do laptopów. Pierwszymi prototypami nowoczesnych powerbanków były małe kapsułki Power Tube z baterią palcową w środku. Dopiero wraz z rosnącą popularnością powerbanków zaczęto mówić o urządzeniach na laptopy. Jednak dla nich konieczne było stworzenie nowych baterii zewnętrznych - z mocniejszymi i cięższymi bateriami oraz z wyższymi charakterystykami wyjściowymi. Co więcej, aby ładować laptopa z powerbanku, urządzenia te muszą być kompatybilne. Porozmawiamy o tym dalej.

Złącza

Laptop jest potężny, więc nie można go ładować przez standardowy port USB, a oto dlaczego. Standardy USB pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu opracowano wiele odmian portów USB, takich jak wtyczka USB 2.0 typu A lub gniazdo USB 2.0 typu B. Jednak wszystkie są zaprojektowane pod kątem małej mocy w kilku jednostkach, co nie nadaje się do tak potężnych urządzeń, jak laptopy. A moc gadżetów rośnie z roku na rok. Twórcy postanowili więc ułatwić sobie życie, tworząc nowy standard i uniwersalne złącze z rezerwą mocy. Tak pojawił się standard USB 3.1 i złącze Type-C, zaprojektowane na prąd o mocy 100 watów. Możesz jednak naładować laptopa z powerbanku nie tylko korzystając ze standardu USB Type-C 3.1. Wiele wydajnych baterii zewnętrznych ma własne porty do podłączania laptopów. Co więcej, uniwersalne zewnętrzne baterie do laptopów wyposażone są w różnorodne adaptery, dzięki czemu można podłączyć niemal każde urządzenie. Porty te są początkowo przystosowane do wyższych wartości napięcia i prądu.

Obecna siła i napięcie Power

Powerbanki obecne na rynku są przeznaczone głównie do ładowania telefonów, smartfonów, bransoletek fitnessi inny sprzęt o małej mocy. Dlatego ich napięcie wyjściowe wynosi najczęściej 5 woltów, ponieważ jest to najczęstsza wartość dla nowoczesnych urządzeń. Prąd do ich ładowania jest również niewielki - około jednego ampera. Jednak laptop na tak skromnych parametrach się nie ładuje. Potrzebuje napięcia wyjściowego powyżej 12 V. Należy pamiętać, że wiele nowoczesnych laptopów wymaga napięcia 15-20 V, więc powerbanki są często wyposażone w przełączniki 16 i 19 V. Prąd do ładowania mocnego laptopa również powinien być wyższy niż dla tabletów czy smartfonów.

Pojemność

Ten parametr jest również ważny, ponieważ laptopy zużywają dużo energii i mają dość pojemne baterie. Zewnętrzne baterie do ładowania laptopów mają zwykle pojemność ponad 10000 mAh, podczas gdy przeciętny powerbank do ładowania telefonu czy smartfona może mieć pojemność mniejszą niż 5000 mAh. A ponieważ te ostatnie były pierwotnie zaprojektowane do gadżetów o małej mocy, parametry wyjściowe napięcia i prądu są w nich małe. Nie zapominajmy, że żaden laptop Power Bank nie przekaże całej pojemności z powodu nieuchronnej utraty energii podczas jej konwersji.

Warto przeczytać