Kupując komputer, należy zwrócić szczególną uwagę na monitor. W końcu od tego zależy komfort pracy na tym urządzeniu. Ważne jest, aby zrozumieć cele, do których potrzebujesz komputera, i zgodnie z nimi wybrać monitor. Na przykład pracownik biurowy nie potrzebuje wysokiej rozdzielczości, podczas gdy gracz potrzebuje dużego rozmiaru ekranu i nasycenia kolorów.

Którą przekątną wybrać

Im większa przekątna, tym łatwiej dostrzec informacje i wygodniej jest pracować z ekranem. Więcej informacji jest umieszczanych na dużym ekranie, a sam tekst jest czytelniejszy. Koszt monitora zależy od wielkości przekątnej. Monitory o przekątnej do 22 cali są odpowiednie dla pracowników biurowych lub jeśli budżet zakupu jest ograniczony. Te modele nie będą miały wysokiej jakości obrazu ani dobrych kolorów. Zwykły monitor za niewielką cenę. Obecnie najpopularniejsze są urządzenia o przekątnej od 22,2 do 27 cali. Możesz wybrać modele o różnych cechach, pasujące do biura i domu. Monitory większe niż 27,5 cala są uważane za profesjonalne. Wybierają je artyści, architekci, fotografowie, projektanci i wszyscy, którym zależy na wysokiej jakości i dużym ekranie. Cena takich ekranów jest wysoka.

Współczynnik proporcji

Oprócz długości przekątnej trzeba przyjrzeć się proporcjom ekranu. Wpływa również na komfort pracy przy komputerze, poziom zanurzenia się w grze czy filmie. Współczynnik proporcji 5: 4 i 4: 3 jest wygodny tylko do pracy z tekstem i dokumentami. W przypadku gier, filmów i programów profesjonalnych potrzebne są rozmiary w pełnej skali - 16:10, 16: 9 i 21: 9.

Dlaczego potrzebujesz wysokiej rozdzielczości

Jakość obrazu zależy od rozdzielczości ekranu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz i wyższy koszt ekranu. 1366x768 to obecnie najniższy próg. Takie monitory nadają się tylko do biura. Chcąc pracować z komputerem w komfortowych warunkach, lepiej zwrócić uwagę na rozdzielczość 1680 × 1050 i wyższą. Najlepszą jakość obrazu da monitor 4K.

Jaki powinien być czas odpowiedzi

Czas reakcji to czas, w którym piksel zmienia kolor. Zwykłe komputery potrzebują na to około pięciu milisekund, ale w szybkich grach możesz zauważyć, że obraz jest rozmyty. Na wielu monitorach do gier pikselom zmiana koloru zajmuje tylko jedną milisekundę, więc w dynamicznym renderowaniu prawie nie występuje opóźnienie. Ci, którzy chcą kupić monitor z minimalnym opóźnieniem, muszą zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej matrycy, ponieważ od tego zależy czas odpowiedzi.

Co musisz wiedzieć o typach macierzy

Przy wyborze monitora należy zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. Istnieją trzy główne: TN, IPS i VA. Macierz TN jest niedroga i stosunkowo szybka. Nadaje się do pracy w biurze, do gier i oglądania filmów. Ma mały kąt widzenia i niezbyt dobre odwzorowanie kolorów. Nie nadaje się do grafiki. IPS jest droższy i lepszy niż poprzedni. Ma dobre odwzorowanie kolorów i kąty widzenia. Z minusów - szybkość reakcji. Do „ciężkich” gier, w których grafika zmienia się dynamicznie, taka matryca się nie sprawdza. Obraz zwolni i straci jakość. Matryca VA to kompromis między IPS a TN. Odwzorowanie kolorów i kąty widzenia są na poziomie, słabo wypadają tylko półcienie.

Warto przeczytać