Najtańsze laptopy – czy warto je kupować?

Najtańsze laptopy to takie, za które nie zapłacimy więcej niż 1500 zł. Jeśli chodzi o ceny mobilnych komputerów, nie jest to dużo. I choć cena w dużej mierze ogranicza możliwości tanich laptopów, są to jednak urządzenia, po które z powodzeniem można sięgać. Taki najtańszy laptop będzie idealny i dla dziecka, i do pracy biurowej, i jako komputer domowy.

Parametry techniczne najtańszych laptopów

Niska cena laptopa zawsze wynika z jego konstrukcji. To charakter zamontowanych w nim podzespołów decyduje o tym, ile kosztuje notebook. Nie trudno zatem się domyślić, że te najtańsze laptopy nie będą charakteryzowały się dużymi możliwościami. Parametry najtańszych laptopów mogą być następujące:

  • Procesor typu i3 to maksimum czego można spodziewać się w tej cenie.
  • Przekątna ekranu laptopa do 1500 zł może wynosić więcej niż 15’6 cala, jednak najczęściej spotyka się modele gdzie przekątna ekranu ma do 15 cali.
  • Dysk twardy w takim tanim urządzeniu to dysk HDD o pojemności nawet do 1 TB.
  • W wyznaczonym przedziale cenowym trudno znaleźć laptop, gdzie pamięć RAM, będzie miała 8 GB. Zdecydowanie częściej są to modele, gdzie RAM ma maksimum 4 GB.
  • W wielu przypadkach najtańsze laptopy są oferowane bez systemu operacyjnego. Fakt ten ma znaczący wpływ na cenę urządzenia.
  • Karta graficzna w laptopie do 1500 zł może być tylko i wyłącznie zintegrowana. Najczęściej są to karty graficzne Intel HD Grapfics czy też AMD ATI Radeon.

Kto może się zdecydować na zakup najtańszego laptopa?

Najtańszy laptop, mimo swoich ograniczonych możliwości, może okazać się urządzeniem idealnym dla wielu użytkowników. Do nich na pewno można zaliczyć dzieci. Im droższy komputer z lepszymi parametrami jest zupełnie niepotrzebny. Tanie laptopy w przypadku dzieci to optymalne rozwiązanie. Nawet jeśli dzieciom kupi się drogi komputer, to i tak nie wykorzystają one jego możliwości.

Tani laptop sprawdzi się też jako komputer domowy. Kiedy notebook ma służyć tylko jako urządzenie do przeglądania stron internetowych, nie ma sensu kupować urządzenia z dobrej klasy kartą graficzną czy najlepszym procesorem. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli laptop jest wykorzystywany do prostych prac biurowych. Do edytowania dokumentów czy obsługi programów komputerowych nada się każdy laptop z przedziału cenowego do 1500 zł.

Laptopy o podstawowych parametrach, czyli te, które kosztują najmniej, sprawdzą się też jako komputery dla uczniów czy studentów. Wyjątek mogą stanowić tutaj studenci, którzy w ramach studiów muszą pracować na skomplikowanych programach komputerowych. Wtedy tani laptop nie będzie wystarczający.

Dodaj komentarz