Czy laptop sprawdza się lepiej niż komputery stacjonarne?

Laptopy to komputery przenośne. Można z nich korzystać w domu, w pracy, i w każdym innym miejscu, gdzie zachodzi taka konieczność. W przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych laptopy nie wymagają stałego dostępu do źródła energii. Naładowana bateria pozwoli korzystać z niego w kawiarni, na uczelni czy na konferencji.

Plusy i minusy wynikające z posiadania laptopa

Najważniejszym plusem korzystania z laptopa na pewno jest to, że jest to urządzenie mobilne. Do innych ważnych zalet laptopa zaliczyć możesz:

  • Mały rozmiar. Dla laptopa nie musisz organizować specjalnego miejsca w domu.

  • Możliwość pracy bez źródła prądu. Dzięki temu można z niego korzystać tam, gdzie zasilania nie ma lub kiedy następują przerwy w dostawach prądu.

  • Niski pobór prądu – laptopy zużywają mniej prądu niż jednostki stacjonarne, nawet jeśli na stałe podłącza się je do zasilania.

Wady laptopów

Jeśli chodzi o wady laptopów, to najważniejszymi są:

  • Ograniczone możliwości rozbudowy. Komputery stacjonarne pod tym względem dają większe szanse na polepszanie ich parametrów technicznych. Laptopy mogą być rozbudowywane tylko pod takim kątem, jaki przewidział producent.

  • W wielu przypadkach możliwości komputerów stacjonarnych są większe niż możliwości laptopów.

  • Dla wielu osób praca z laptopem może być mniej wygodna niż korzystanie z laptopa. Szczególnie wtedy, kiedy taka praca trwa długo, a do dyspozycji ma się urządzenie o małej przekątnej matrycy.

  • Mają mniej pojemne dyski twarde. W jednostkach stacjonarnych montuje się podzespoły o większej pojemności.

  • Większa awaryjność. Ponieważ budowa laptopów ogranicza wielkość urządzenia, poszczególne jego elementy mają ze sobą bardzo bliski kontakt. To często naraża je na przegrzewanie i uszkodzenia. Mimo zastosowanych systemów odprowadzania ciepła, systemy te bywają zawodne.

  • Z racji tego, że jest to urządzenie mobilne, jest ono bardziej narażone na uszkodzenia. Podczas przenoszenia może dochodzić do wstrząsów, które mogą mieć zły wpływ na stan laptopa.

  • Ograniczona żywotność baterii. W każdym laptopie bateria ma określoną żywotność. Nawet jeśli traktuje się ją odpowiednio, to po kilku latach użytkowania, taka bateria trzyma coraz słabiej. Tym bardziej, jeśli z laptopa korzysta się bardzo często.

Laptopy mają i swoje zalety, i swoje wady. Nie zmienia to jednak faktu, że cieszą się one zainteresowaniem. W czasach, kiedy liczy się mobilność, laptopy sprawdzają się doskonale. Nawet jeśli nie są to urządzenia bez wad. Tym bardziej że dobry laptop można kupić dzisiaj za nieduże pieniądze.

Dodaj komentarz